Energetické štítky

Energetický štítek je označení elektrických spotřebičů a nově také budov, který označuje energetickou náročnost provozu. Jedná se o spotřebu elektrické energie, vody, objem vyprodukovaných emisí, hlučnosti a pod. V Evropské unii je povinné označování energetickými štítky domácích spotřebičů od roku 2001. U budov institut energetického štítku zanikl s novelou zákona o hospodaření energií, která vstoupila v platnost 1.1.2013.

V České republice vstoupila povinnost o energetickém štítkování a ekodesignu výrobků spojených se spotřebou energie Vyhláškou MPO č. 337/2011 Sb. ze dne 11. listopadu 2011.

Podle této vyhlášky je povinné přikládat energetický štítek u těchto zařízení:

Původní energetické štítky

>

Evropská komise schválila konečný formát a vizuální identitu nových energetických štítků pro šest skupin výrobků:

V obchodech se na spotřebičích objeví od 1. března 2021. Cílem je aktualizování štítků v návaznosti na technologický vývoj.

Nově štítek obsahuje jednotnou škálu energetických tříd od A do G pro všechny typy a modely v daných skupinách výrobků. Zmizí tedy označení s jedním až třemi „+“ přidávané k třídě A. Dnešní nejúčinnější výrobky ze třídy A+++ budou sice nově zařazeny do nižší třídy (B až D), ale pouze aby byl umožněn další vývoj účinnějších výrobků a jejich inovace, které tak budou následně kategorizovány do třídy A.

Novinkou, která se objeví na novém štítku, bude QR kód. Prostřednictvím něho bude možné rychle nahlédnout do evropské databáze EPREL, která umožní snazší porovnání výrobků. Spotřeba energie výrobků je nově uvedena na zvýrazněném místě uprostřed štítku.

Stanovení energetické třídy

Ve Vyhlášce MPO č. 337/2011 Sb. jsou uvedeny příklady stanovení energetické třídy pro jednotlivé spotřebiče. Pro světelné zdroje je postup následující:

Zdroje světla se zařazují do třídy A, jestliže:

u zářivek bez vestavěného předřadníku (zdroje světla, které vyžadují předřadník nebo jiné zařízení pro připojení k síti)

W <= 0,15 sqrt{Phi} + 0,0097{Phi}

u jiných zdrojů světla

W <= 0,24 sqrt{Phi} + 0,0103{Phi}

kde 
 Φ je světelný tok zdroje světla je v lumenech
 W je příkon zdroje světla ve wattech.

Není-li zdroj světla zařazen do třídy A, vypočítá se referenční příkon WR ze vztahu:

W_R = 0,88 sqrt{Phi} + 0,0490

Index energetické účinnosti EI se stanoví ze vztahu:

E_I = W/W_R

Třídy energetické účinnosti se pak určují z následující tabulky:

Třída energetické účinnostiIndex energetické účinnosti EI
B EI < 60 %
C 60 % ≤ EI < 80 %
D 80 % ≤ EI < 95 %
E 95 % ≤ EI < 110 %
F 110 % ≤ EI < 130 %
G EI ≥ 130%

Pro jiné spotřebiče jsou obdobné tabulky ve Vyhlášce MPO č. 337/2011 Sb.