EMP

O ekologii materiálu a procesů v elektrotechnice

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


overovani:klimzkousky

Vybrané klimatické a korozní zkoušky

Zkouška nízkou teplotou
Zkoušky vlivu prostředí. Část 2: Zkoušky: Zkoušky A: Chlad

Zkušební postup k prověření vhodnosti součástek, zařízení, nebo jiných výrobků neuvolňujících teplo pro jejich používání nebo skladování v podmínkách nízké teploty. Zkouška je určena pro vzorky, u nichž rychlá změny teploty nezpůsobí znehodnocení a které jsou vystaveny vlivu nízké teploty nejméně po dobu nezbytnou k dosažení teplotní rovnováhy.
Zkouška suchým teplem
Zkoušky vlivu prostředí. Část 2: Zkoušky: Zkoušky B: Suché teplo

Účelem zkoušky je stanovit standardní zkušební postup k prověření vhodnosti součástek, zařízení, nebo jiných výrobků neuvolňujících teplo pro jejich používání nebo skladování v podmínkách vysoké teploty. Zkouška je určena pro vzorky, u nichž rychlá změny teploty nezpůsobí znehodnocení a které jsou vystaveny vlivu zvýšené teploty nejméně po dobu nezbytnou k dosažení teplotní rovnováhy.
Zkouška vlhkým teplem
Zkoušky vlivu prostředí. Část 2: Zkoušky: Zkouška Db a návod: Vlhké teplo cyklické (12 + 12h cyklus)

Účelem zkoušky je stanovit vhodnost součástí, zařízení nebo jiných výrobků k používání a skladování v podmínkách vysoké vlhkosti vzduchu kombinované s cyklickými teplotními změnami a obecně se vznikem kondenzátu na povrchu vzorku.
Zkouška vlhkým teplem konstantním
Zkoušky vlivu prostředí. Část 2: Zkoušky: Zkouška Cy:

Konstantní vlhké teplo zrychlená zkouška určená především pro součástky. Tato norma stanovuje standardní zkušební postup pro zrychlené vyhodnocení odolnosti malých elektrotechnických výrobků (zejména součástek, které nejsou hermeticky těsné) proti nepříznivým účinkům vlhkého tepla. Zkouška není určena pro vyhodnocení takových vnějších vlivů, jako je koroze a deformace.
Složená cyklická zkouška teplotou a vlhkostí
Elektrotechnické a elektronické výrobky. Základní zkoušky vlivu vnějších činitelů prostředí. Část 2-38: Zkouška Z/AD: Složená cyklická zkouška teplotou a vlhkostí

Cyklická zkouška teplotou a vlhkostí, která je určena ke zjištění vad zkoušených vzorků způsobených "dýcháním" na rozdíl od absorpce vlhkosti. Základními rysy této složené zkoušky jsou zrychlené dýchání a zamrzání vody v trhlinách a štěrbinách. Norma stanoví postup složené zkoušky určené především pro součástky, jejímž cílem je zrychleným způsobem stanovit odolnost vzorků proti škodlivým vlivům jak zvýšené teploty ve spojení s vlhkostí, tak i chladu.
Zkouška simulovaným slunečním zářením
ČSN EN 60068-2-5 - Zkoušení vlivů prostředí - Část 2-5: Zkoušky - Zkouška Sa:

Tato norma je součástí řady průřezových norem pro zkoušení vlivu prostředí na technické výrobky. Je v ní uveden postup metod pro zkoušení zařízení a součástek v podmínkách simulovaného slunečního záření na úrovni zemského povrchu. Účelem těchto zkoušek je zjistit rozsah vlivu slunečního záření na zkušební vzorky. Jsou uvedeny tři postupy ozařování, dva cyklické a jeden s nepřetržitým ozařováním, používané při těchto zkouškách. Zkouška může být kombinována s dalšími klimatickými vlivy, jako je vlhkost a znečištění povrchu prachem či jinými látkami
Zkouška prachem
ČSN EN 60068-2-68 - Zkoušení vlivů prostředí. Část 2: Zkoušky. Zkouška L: Prach a písek

Tato norma poskytuje zkušební metody pro stanovení účinků prachu a písku rozptýleného ve vzduchu na elektrotechnické výrobky. Zkušební metody popsané v této normě nejsou určeny pro zkoušení vzduchových filtrů. Pouze metoda Lc2 je vhodná pro napodobení erozních účinků částic o vysoké rychlosti (přes 100 m.s-1). Zkoušky prachem a pískem se dělí do tří skupin: La: neabrazivní jemný prach; Lb: volně se usazující prach; Lc: vátý prach a písek.
Zkouška oxidem siřičitým
ČSN ISO 6988 - Kovové a jiné anorganické povlaky. Zkouška oxidem siřičitým s povšechnou kondenzací vlhkosti

Stanoví metodu pro zjišťování odolnosti materiálů nebo výrobků proti zkondenzované vlhkosti obsahující oxid siřičitý. Bylo ověřeno, že metoda je vhodná pro zkoušení kovových a anorganických povlaků. zkušební komory se přívodní trubicí zavede 0,2 dm3 oxidu siřičitého".
Zkouška solnou mlhou
ČSN EN ISO 9227 - Korozní zkoušky v umělých atmosférách - Zkoušky solnou mlhou

Norma specifikuje zařízení, chemikálie a postup pro zkoušky neutrální solnou mlhou (NSS), okyselenou solnou mlhou (AASS) a okyselenou solnou mlhou s chloridem měďnatým (CASS), kterými se posuzuje korozní odolnost kovových materiálů jak s trvalou nebo dočasnou protikorozní ochranou, tak i bez ní. Norma také popisuje metodu používanou k hodnocení korozní agresivity prostředí ve zkušební komoře. Zkoušky solnou mlhou jsou vhodné zejména ke zjišťování nespojitostí, např. pórů a jiných defektů, v určitých kovových, organických, anodických oxidových a konverzních povlacích.

zpět

overovani/klimzkousky.txt · Poslední úprava: 16/12/2023 autor: Ivan Kudláček

Nástroje pro stránku