EMP

O ekologii materiálu a procesů v elektrotechnice

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


aspekty:aspekty

Ekologické aspekty elektrotechnické výroby

Pohled do historie elektrotechnické výroby

Počátky elektrotechnické výroby

Elektrotechnická výroba má více jak stopadesátiletou tradici1) V době vzniku prvních obr.1elektrotechnických zařízení měl konstruktér a technolog pro realizaci elektrotechnického výrobku k dispozici přírodní materiály (slídu, papír, azbest, celulózu). Z dnešního pohledu byly elektrotechnické výrobky předimenzované. Bylo to dáno jednak materiálovou skladbou, z nichž byla elektrotechnická zařízení vyráběna, a jednak nebyly ještě tak rozvinuté poznatky o vlastnostech materiálů.

Vzhledem k tomu, že zařízení byla využívána v mírném pásmu a životní prostředí nebylo výrazně znečištěno, nebyly tyto skutečnosti překážkou při výrobě a užívání elektrotechnických zařízení.

Padesátá léta minulého století

Významným mezníkem ve výrobě elektrotechnických zařízení byla padesátá léta minulého obr.2století. V tomto období nastupují do praktického využití nové typy materiálů (plasty) a objevují se technologie zlepšující vlastnosti přírodních materiálů (např. zpracování slídy papírenskou technologií). Prosazují se i požadavky na větší zatížení materiálů (vyšší teplotní třídy).
Zároveň jsou elektrotechnická zařízení ve větší míře provozována ve ztíženém klimatickém prostředí, zejména tropickém.

Osmdesátá léta minulého století

Osmdesátá léta minulého století je období, kdy se začíná prakticky prosazovat elektronizace2) . Elektronická zařízení se obr.3stávají nedílnou součástí technických zařízení (např. kontrolují, řídí a regulují činnost silnoproudých zařízení). To klade zvýšené požadavky na spolehlivost a životnost elektronických zařízení. Shodou okolností v tomto období vrcholí v technicky vyspělých zemích znečištění prostředí polutanty (síra) a elektronická zařízení jsou na korozní prostředí značně citlivá.

Současnost

V současném období je na elektrotechnické zařízení a jeho výrobu kladen požadavek snížené obr.4energetické náročnosti. Předpokládá se, že elektrotechnické zařízení bude vyrobeno z ekologicky nezávadných materiálů a pomoci šetrných technologií. Po skončení doby technického života by měla být převážná část elektrotechnického zařízení recyklovaná. S požadavkem ekologické nezávadnosti je spojena nutnost vyloučit materiály, i když mají z elektrotechnického hlediska výhodné vlastnosti (např. azbest, kadmium a další).

Zajistit současné požadavky kladené na moderní technické zařízení znamená zvládnout celou řadu přístupů a technologických opatření. U elektrotechnického zařízení se jedná o velmi komplikovanou záležitost, neboť to se skládá z široké škály materiálů (kovů, izolantů, konstrukčních plastů, polovodičů, funkčních povlaků, atp.), zpracovaných rozličnými technologiemi.

1)
- v roce 1847 byl sestrojen telegraf,
- v roce 1866 bylo předvedeno první dynamo,
- v roce 1892 v Erdingu u Mnichova postavil Siemens první městskou elektrárnu, vyrábějící střídavý proud,
- v roce 1891 osvětlil F. Křižík fontánu na Jubilejní výstavě v Praze
- v roce 1896 byla postavena první podzemní dráha v Evropě
- v roce 1903 vyjel na silnice první elektrický automobil, v témže roce F. Křižík postavil el. dráhu Tábor-Bechyně
2)
- v roce 1947 byl vytvořen hrotový tranzistor (na bazi Ge),
- v roce 1953 byl poprvé vyroben vysoce čistý křemík (počátek planární technologie na Si),
- v roce 1958 vyroben první IO
- v roce 1971 byl vyroben první mikroprocesor (Intel, typ 4004 se 4 bitovými registry)
aspekty/aspekty.txt · Poslední úprava: 15/12/2023 autor: 127.0.0.1

Nástroje pro stránku